NAIVNÍ MALÍŘI
Které naivní malíře bych vám ráda představila? Zabrousím nejprve trochu do historie a začnu malířkou, která je z naivních umělců mému srdci nejbližší.
Narodila se v roce 1895 v Dobrince v Tambovské gubernii carského Ruska a jmenuje se Natalie Schmidtová. V roce 1918 se Natalie provdala za Huga Schmidta, příslušníka českých legií zajatého v Rusku. Spolu v roce 1919 odjeli do Čech. I proto je dnes Natalie Schmidtová považována za první českou naivní malířku. Samostatně vystavovala v Praze (1946) a pak i v Paříži (1947).
Její naivní styl mám moc ráda, a tak se podělím alespoň v prokliku na Severočeskou galerii naivního umění v Litoměřicích o radost z naivního obrázku z roku 1974 Ženy nesou dříví. Dalším naivním obrázkem Natalie Schmidtové je třeba Hnědý oráč z roku 1965 a najdete jej např. na Webu umenia.
Je mi líto, že tyto naivní obrázky vám z důvodu autorských práv ukazuji jen v proklicích, ale třeba tak najdete i nové, pro vás zajímavé webové stránky.
Určitě nejznámějším světovým naivním malířem je Francouz Henri Rousseau. Jeho styl malby listů zeleně pralesa nebo zvířat vám po zhlédnutí připomenou, že je znáte. Celník neboli obraz s názvem Já, portrét-krajina – nejznámější obraz Henriho Rousseaua – je dokonce v majetku české Národní galerie a můžete ho vidět v Praze ve Veletržním paláci. Zakoupil ho v roce 1923 Vincenc Kramář, tehdejší ředitel Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění. A že prosadit nákup moderního obrazu nebylo jednoduché, se můžete dočíst v prokliku na stránkách Národní galerie.
Z českých malířů naivního umění chci jmenovat známého herce Josefa Hlinomaze. Přidávám odkaz na jednu aukční galerii, kde můžete vidět jeho naivní obrazy a pro zajímavost – proč ne? – i ceny, za jaké může Josef Hlinomaz viset u vás v pokoji. Až ty ceny uvidíte, možná se rozhodnete pořídit si nějaký naivní obraz co investici. :-)
Víte, že Josef Hlinomaz o svém naivním malování a životě napsal moc hezkou knížku Majoucta? (Josef Hlinomaz: Majoucta, 1992, nakladatelství Arcadia). Není už úplně jednoduché tuto knihu o naivním umění a životě naivního malíře sehnat. Ale můžete si ji půjčit v Městské knihovně v Praze.
Mnoho herců hezky maluje a kupodivu docela dost právě naivním stylem. Možná je to tím, že herecké umění je tak nezachytitelné a herci mají potřebu věci kolem sebe uchopit a vyjádřit se k nim právě pomocí plátna a štětce. Ale nechci za ně mluvit. Proč herec sedne a maluje. Kdo ví? Celkem veřejnosti neznámé jsou naivní obrazy herce Jiřího Líra.
Asi nejznámější herečkou, která se jako malířka naivních a naivistických obrázků proslavila a svůj post zaslouženě dodnes drží, je Iva Hüttnerová. Dá se o ní směle říct, že naivní umění mezi lidmi v České republice velice zpopularizovala. A možná, že i vy od ní máte doma kalendář nebo vykládací karty. A možná, že se najdou mezi vámi šťastlivci, kterým doma od ní na stěně visí i originální obrázek.
Mým stálým a nepřekonatelným favoritem mezi naivními malíři ale zůstává DORA.
Za dalšími naivními malíři se s vámi ráda vydám zase někdy příště.